Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacje paneli fotowoltaicznych na potrzeby gospodarstwa domowego cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Inwestorzy wybierają fotowoltaikę z uwagi na ekologię oraz oszczędność. Warto zatem, wiedzieć ile kosztuje fotowoltaika.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Średnie, statystyczne koszty zainstalowania paneli fotowoltaicznych wahają się od 15000 zł do 25000 zł. Cena ta, jest uzależniona od mocy instalacji, potrzeb rodziny, wielkości domu, oraz rodzaju paneli PV, oraz kwot dofinansowania z programów rządowych. Cena instalacji oraz montażu paneli fotowoltaicznej zależy od rozmiaru danej instalacji, oraz potrzeb energetycznych całej rodziny. Przy dokonywaniu analizy kosztu systemu fotowoltaicznego, warto wziąć pod uwagę jakość poszczególnych komponentów, oraz parametry techniczne podzespołów. Warto mieć świadomość, ile kosztue sam inwerter, oraz zabezpieczenie AC/DC. a także okablowania, czy samych paneli. Jeśli cena jest podejrzanie niska nie ryzykuj.

Co wpływa na finalną cenę instalacji fotowoltaicznej?

Na koszt montażu zestawu fotowoltaicznego składa się:

-miejsce montażu

-doświadczenie firmy montażowej

-rodzaje ogniwa

-wielkość instalacji

-rodzaje ogniw

– sam instalator

– jakość użytych komponentów

Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że cena jest określona na stałym poziomie, czyli liczony jest 1 kWp mocy instalacji. Warto wiedzieć w jaki sposób policzyć jaka moc instalacji, jest nam potrzebna. Należy wiedzieć, ile wydaje się na prąd, uśredniając każde wydane 50 zł na prąd przy rekomendacji 1 kWp mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli Twoje rachunki wynoszą w okolicach 300 zł, potrzebujesz instalacji obsługującej 6 kW mocy. Przy dokonywaniu wyboru odnośnie zestawu fotowoltaicznego warto wiedzieć, ile będzie kosztował sam instalator, oraz jaką kwotę trzeba zapłacić firmie wykonującej montaż paneli. Pamiętaj, że doświadczenie firmy, która montuje panele jest bardzo ważne. Nie oszczędzaj na profesjonalistach. Zapoznaj się z ofertami firm w Twojej okolicy, oraz sprawdź opinie.

Fotowoltaika- jakie są średnie koszty w Polsce?

Na finalne koszty wpływa lokalizacja montażu fotowoltaiki. Ceny w przypadku montażu różnią się miedzy sobą znacznie nawet w przypadku tego samego województwa. Musisz wiedzieć, że zestaw fotowoltaiczny to nie tylko panele, ale także inwerter oraz okablowanie. Ceny zestawów są często porównywalne, jednak montaż jest mocno zróżnicowany. Przy wyborze firmy montującej panele, kieruj się doświadczeniem ekipy, oraz jakością komponentów. Cena to nie jedyny kluczowy czynnik. W dzisiejszych czasach monterów fotowoltaiki nie brakuje. Pamiętaj, że godziny spędzone na montażu, oraz doświadczenie to wyższa cena, ale przede wszystkim większa gwarancja poprawnego montażu. Dla przykładu jeden moduł panelu fotowoltaicznego wytworzonego z monokrystalicznego materiału o mocy 360W kosztuje ok. 750 zł. Jeśli chcesz skompletować pełen zestaw dla instalacji o mocy 3,6 kWp trzeba wycenić około 10 paneli. Dodatkowo koszt jest większy o zakup okablowania, osprzętu, zabezpieczeń, oraz przygotowania dachu.